Märjamaal peeti saalitäiele rahvale lõõtspillipäeva

Lõõtsapäev Märjamaal

22.novembril toimus Märjamaa rahvamajas lõõtspillipäev. Selleks oli hea põhjus, kuna lõppenud oli Raplamaa Partnerluskogu LEADER toetusel pärimusmeetme raames toimunud  Eesti I lõõtspillivalmistamise koolitus.  Projekt ja töö kestis üle kahe aasta ning selle käigus valmis 9 pilli, mis on igaüks oma tegija tegu ja nägu. Projekti vedas Eve BURMEISTER.

Päev algas loengute ja vestlusringidega kell 15.00. Esineja, ajaloolane Sergei Seeland, on aastaid tagasi lindistanud Märjamaa kandi (Velise, Päärdu) lõõtspillimängijaid. Oli suurepärane võimalus kuulata kohalike pillimeeste ehedat esitust, sekka lugusid lindistamiselt ja pillimeeste elust.
Pillimeister ja suurepärane rahvamuusik, projekti raames toimunud lõõtsameisterdamise juhendaja Heino Tartes pajatas koolituse kulgemisest tema silmade läbi. Heinot toetasid oma mõtetega kõik pilliehitajad: Eve, Mauno, Kaido, Ants, Ove, Riho ja Einar. Meister Heino Tartes rääkis rahvapillidest laiemalt, tutvustades ka rahvakandle mängimise kunsti. Lisaks esitles ta äsja trükist tulnud raamatut „Võrumaa lõõtspillimängijad“.
Päeva loenguosa rikastas tuntud torupilli – ja lõõtsamängija Ants Taul Torupillitalust Riidajalt. Ants Taul on tuntud oma mahlakate ajalooliste lugude pajatamise poolest. Ka sel korral ei tulnud pettuda.
Päev ei kulgenud ainiti loenguid kuulates ja vestlustes. Kell 18 oli kõigil võimalus ehedalt käredate lõõtsahelide saatel jalga keerutada. Kõik pillimängijad said rahva rõõmuks helisid välja võluda- koos, kaksi, üksi. Simmanilt ei puudunud ka külalisesinejad folklooriseltsist Kiitsharakad ja pärimustants. Kõik olid oodatud osa saama oma juurtest ja vanavanemailt päritud varandusest

kirjutas Iris Haiba, Raplamaa Partnerluskogu arendusjuht

Iris Haiba pilte lõõtspillipäevast

Eve Burmeister saab kaelaraha, Eve mängib lõõtsa,  pillimeister Ove , saalitäis lõõtspillimuusika nautijaid.

 

 

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.

Powered by WordPress and ThemeMag