01 dets. Selgunud on Raplamaa aasta sädeinimesed ja külad
Alates käesolevast aastast on Raplamaa Partnerluskogu maakonna küladele katuseorganisatsiooniks. Selle ülesande juurde käib ka aasta küla ja sädeinimese väljaselgitamine ning tunnustamine.
Esmakordselt valmistasime Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskusega ühiselt tunnustamissündmuse “Raplamaa aasta tegu” ette ning 26. novembril, kodanikupäeval, saigi maakonna üks tähtsamaid päevi Teenuse mõisas teoks.
Raplamaa 2023. aasta SÄDEINIMENE on JAANUS BENJAMIN
Tema eestvedamisel on saanud ilusa ilme Palamulla küün, mis on viimasel kümnel aastal tuntud toreda kontserdipaigana. Jaanus alustas küüni ümbruses omapärase pargi loomisega, kuhu suvekontsertide esinejad istutavad omanimelise puu. Tänaseks on sirgumas juba paarkümmend puud, Eesti tipp-artistide nimetahvlid nende ees. Tema tegevus on ühendanud Palamulla küla elanikke, mitmekesistanud Raplamaa muusikasündmuste maastikku ning toonud külalisi üle Eesti ja kaugemalti.
2023. aasta sädeinimese nominendid olid ASTA PAESTE (Järvakandi) ning KAISA HÖGREN (Adila-Pihali külad).
Raplamaa 2024. aasta SÄDEINIMENE on MARIS LEEMETS
Maris on Märjamaa valla Teenuse, Urevere ja Luiste külade ühine külavanem olnud ainult
kolm aastat, kuid on suutnud selle lühikese ajaga Teenuse piirkonna kogukonna taas ühendada.
Marise eestvedamisel on Teenuse piirkond taasliitunud Eesti Naabrivalvega, kogunud kohalikke mälestusi ja välja andnud mahuka piirkonna raamatu ning viinud ellu hulgaliselt sündmusi kogukonnas. Tubli suhtlejana on paljuski tema toel kogukonna tegemiste kutsed ja kokkuvõtted jõudnud kohaliku ajalehe veergudele ning sotsiaalmeediasse. Külavanemana on ta loonud külaelanikele e-kirjalisti, kus jagab olulisemaid uudiseid.
Naabrivalvega taasliitudes koostati Marise algatusel koos kogukonnaga põhjalik kriisiplaan ning selle tulemusena kuulutas Siseministeerium Teenuse piirkonna 2023. aasta kevadel parimaks naabrivalve piirkonnaks Eestis.
Marise eestvedamisel on külaelanikele toimunud mitu kriisivalmiduse koolitust, suviseid perepäevi ning ellu viidud projekt „Turvaline Teenuse“.
2023. aasta septembris ilmus Teenuse piirkonna kogukonnaraamat „Jõeäärsed jutud“, mille koostajaks on Maris, väljaandjaks MTÜ Teenuse Naiste Ühendus.
2024. aasta sädeinimese nominendid olid AILI URKE (Kuimetsa), KAISA VAHTMÄE (Ingliste) ja KAIRIS KONTUS (Kohila).
Raplamaa aasta küla 2023 on INGLISTE KÜLA
Ingliste küla asub Kehtna valla põhjapiiril. Ingliste külakeskuses asuvast mõisapargist voolab läbi Keila jõgi. Ingliste küla on Ingliste külade piirkonna keskus ning piirkonda kuuluvad veel Lau, Pae ja Saidapere külad. Piirkonnas tehakse aktiivselt koostööd, et mitte väikseid külasid
üksi jätta. Piirkonnas tegutseb Ingliste Arendusselts, mille tegevuse eesmärgiks on paikkonna elu edendada. Samuti on külas vabatahtlikest koosnev aktiiv, keda juhib külavanem.
Seltsi ja külaaktiivi koostöös korraldatakse kohapeal üritusi ning viiakse ellu projekte. Suuremad projektid, mis arendusselts on külas algatanud: jalakäijate silla ehitus, Ingliste mõisa ait-kuivati renoveerimine, Ingliste korvpalliplatsi rekonstrueerimine, disc-golfi raja ehitamine, Ingliste kerksuskeskuse arendamine.
Ingliste külas on tunda, et aktiivse juhtimise ning tegevuste juures on külaelanikud muutunud üha osavõtlikumaks ning kogukonna inimesed tajuvad üha rohkem koostegemise võlusid ja saadavat positiivsust. Kohalikud käivad välja ideid, mida oleks vaja külas/piirkonnas ära teha ning löövad ise kaasa nende ellu viimisel.
Talvisel hooajal käib koos naiste käsitööklubi. Kord kuus käivad kultuurimajas koos Ingliste piirkonna pensionärid.
Ingliste külas asuvad lasteaed ning raamatukogu. Ingliste küla ajalugu on talletatud kahte väga
mahukasse raamatusse: „Ingliste sõnas ja pildis“ ning „Ingliste hariduselu sõnas ja pildis“. Kogu Ingliste piirkonna ajaloo talletamise eest nii kirjas, pildis kui videos hoolitseb kroonik Aare.
Laulusõnad ütlevad „kuni su küla elab, elad ka sina“ ning Inglistel on tunda, et inimesed saavad üha rohkem sellest mõttest aru.
2023. aasta küla nominendid olid: VALGU KÜLA (Märjamaa vald), RABIVERE KÜLA (Kohila vald) ja VAHASTU KÜLA (Rapla vald).
Raplamaa aasta küla 2024 on KAIU ALEVIK
Kaius teatakse kuidas tekivad väärt mõtted, ideed ja kuidas neid teoks teha. Kaiu on väike tiheasula, mis on olnud oluline ühenduslüli Kaiu, Kuimetsa ja Vahastu piirkondade vahel. Piirkonna ajalugu ulatub tagasi vähemalt 1286. aastasse, mil see kuulus Tallinna Püha Miikaeli kloostrile.
Tänapäeval elab Kaiu alevikus umbes 350 inimest, ning seal on olemas kool, lasteaed, rahvamaja ja mitmed ettevõtted. Kaiu kooli ajalugu ulatub aastasse 1842 ning koolihoone renoveeriti eelmisel aastal.
Kogukonna elu edendamise ja ühtekuuluvustunde suurendamisega tegeleb MTÜ Kaiu Kodukant, korraldades üritusi ja viies ellu projekte kohalike elanike soovide järgi.
Toimuvad mitmed sündmused, mis lähendavad kogukonda: talvetrall, mälumängud, heategevuslik kohvik, tänuõhtu, hoogtööpäev, öökino, Kaiu maitsete karusell.
MTÜ on tihedas koostöös teiste vabaühendustega ning pöörab suurt tähelepanu ka piirkonna eakatele. Loodud on eakate klubi „Kolme kandi kolmas noorus“ ja toetatakse nende liikumist eri kantide vahel.
Kaiu kogukond väärtustab sõprust, koostööd ning panust ühiskonna arengusse.
Raplamaa aasta küla 2024 nominendid olid: TEENUSE PIIRKONNA KÜLAD (Märjamaa vald), KEAVA ALEVIK (Kehtna vald), PRILLIMÄE ALEVIK (Kohila vald).
Palju õnne kõigile tunnustuse saajatele!