25 märts Neli ESF+ miniprojekti edukalt ellu viidud!
Raplamaa Partnerluskogu juhatus kinnitas 19. märtsil 2025 toimunud koosolekul neli ESF+ toetusmeetme „Sotsiaalne heaolu“ edukalt ellu viidud ja eesmärgid saavutanud miniprojekti aruannet.

Foto: Rapla Maakonna Pensionäride Ühendus
Rapla Maakonna Pensionäride Ühendus viis ajavahemikul 26.11.2024–19.02.2025 ellu miniprojekti „Eakate teabepäevad ja jõulupidu“.
Projekti kaasati kokku 261 vanemaealist ja erivajadustega inimest. Projekti tegevuste raames korraldati viis eriteemalist töötuba ja jõuluootuse sündmust, mille eesmärk oli suurendada osalejate sotsiaalset kaasatust, toetada nende inimväärikust ja vähendada sotsiaalset isolatsiooni. Projekt tervikuna parandas osalejate toimetulekut, andes neile läbi erinevate töötubade uusi teadmisi teemadel, mis toetavad nende igapäevaeluga hakkamasaamist. Samuti loodi läbi mitmekesiste kohtumiste võimalusi uute sotsiaalsete kontaktide tekkeks. See omakorda tugevdas aga kogukondlikku ühtekuuluvust ja vähendas üksildust.
Projektijuhi Helgi Randla sõnul said projektis osalejad märkimisväärset kasu, pakkudes tuge just neile kes tavapäraselt ei ole aktiivsed kogukonnaelus osalejad. Projekti käigus loodud uued kontaktid osalejate vahel on tänaseni püsima jäänud. Projektijuht peab sarnaste töötubade ja vestlusringide korraldamise jätkamist oluliseks just seepärast, et vanemaealised ja erivajadustega inimesed ei jääks sotsiaalselt isoleerituks vaid leiaksid ikka ja jälle võimaluse kodust välja tulla, omavahel suhelda ning uusi teadmisi omandada.

Foto: MTÜ Kaiu Kodukant
MTÜ Kaiu Kodukant miniprojekt „Digioskused turvaliseks tulevikuks“ teostus ajavahemikul 04.–25.02.2025. Projekti kaasati 12 vanemaealist, kellele korraldati kolm digioskuste koolitust. Koolituste eesmärgid olid: toetada osaliste igapäevast toimetulekut digikeskkonnas, suurendada iseseisvust ja sotsiaalset kaasatust, anda praktilised oskused arvutikasutuses ning teadmised küberturvalisusest. Projekt aitas kaasa igapäevaste digitoimingutega kindlamalt toime tulla. Osalejad said julgust juurde aktiivsemaks suhtlemiseks ja kogukonnaelus osalemiseks. Koolituse toomine osalejate kodukohta parandas juurdepääsu kvaliteetsele teenusele, mis muidu oleks jäänud neile kättesaamatuks.
Projektijuht Mariliis Vest tõdeb, et projekt tugevdas kogukondlikku sidusust, sest osalejad saavad nüüd omandatud teadmisi eakaaslastele edasi anda, aidates nii kaasa digioskuste laiemale levikule ja eakate paremale toimetulekule kaasaegses digikeskkonnas. Asjaolu, et koolitustest võtsid osa ka need kogukonnaliikmed kes seni ei olnud aktiivselt kogukonnaelus osalenud, kinnitab projekti positiivset mõju ning vajadust sarnaste algatuste järele.

Foto: MTÜ Kappeli Külad
MTÜ Kappeli Külad miniprojekt „Terves kehas terve vaim“ viidi ellu 19.–20.02.2025, kaasates 20 vanemaealist ja erivajadustega inimest. Projekti raames korraldati kultuuriväljasõit Haapsallu, mille eesmärk oli suurendada sotsiaalset kaasatust ja vähendada sotsiaalset isolatsiooni ning sealjuures laiendada osalejate silmaringi ja tõsta kultuurialast teadlikkust. Osalejatele tagati transport, mis võimaldas osaleda ka neil, kes muidu oma tavakeskkonnast välja ei saa. Sellega tagati osalejate inimväärikus ja vähendati sotsiaalset isolatsiooni. Tegevuse käigus tutvuti Haapsalu kultuuripärandiga mis rikastas projektis osalejate teadmisi ja andis uusi kogemusi. Projekt andis osalejatele võimaluse omavahel suhelda ja osaleda ühistes tegevustes ning seeläbi tugevdada kogukondlikke sidemeid. Suurenes osalejate enesekindlus ja motivatsioon aktiivsemaks eluviisiks ning oma tervise ja heaolu eest hoolitsemiseks, mille tulemusena tõuseb ka julgus osaleda kogukonnaüritustel.
Projektijuht Janina Päädam tõdes, et ellu viidud projekt toetas osalejate sotsiaalse isolatsiooni vähendamist ning sotsiaalse kaasatuse suurendamist. Tänu projektile laienes osaliste silmaring ning tekkisid tugevamad kontaktid kogukonnaliikmete vahel. Sündisid uued ideed rohkemate kogukonnaliikmete kaasamiseks.

Foto: MTÜ Kuimetsa Kodukant
MTÜ Kuimetsa Kodukant miniprojekt „Praktiline toiduvalmistamise koolitus eakatele“ viidi ellu 06.03.2025. Kaasatud oli 16 vanemaealist osalejat kellele korraldati praktiline toiduvalmistamise koolitus. Koolituse eesmärk oli suurendada eakate iseseisvust ja parandada toitumisalast teadlikkust, samuti pakkuda osalejatele teadmisi tervisliku ja taskukohase toidu valmistamise kohta. Osalejad omandasid praktilisi oskusi hooajaliste ja säästlike toiduainete kasutamiseks, tutvusid uute valmistamismeetoditega ning õppisid kaasaegsete köögiseadmete kasutamist. Projekt toetas osalejate iseseisvat toimetulekut ja majanduslikku kindlust, aidates neil teha teadlikumaid valikuid nii toitumise kui igapäevaste kulutuste osas toidule. Projekt vähendas sotsiaalset isolatsiooni, pakkudes osalejatele võimaluse kokku tulla ning suhelda. Omavahel jagati kogemusi ja seeläbi tugevnesid kogukondlikud sidemed. Koolitusel osalejatele tagati transport koolituspaika, mis suurendas kättesaadavust ja võimaldas võrdse juurdepääsu kvaliteetsetele teenustele, toetades inimväärikuse tagamist ning sotsiaalse kaasatuse suurendamist.
Projektijuht Aili Urke tõi välja, et projektist võtsid osa ka need eakad, kes tavapärases elus ei kipu koduseinte vahelt välja tulema. Järelikult projekti temaatika kõnetas neid. Osalejate tagasisidele tuginedes võib väita, et jäädi väga rahule ning oodatakse jätkukoolitusi mille läbi tõsta teadlikkust ning tugevdada kogukondlikku sidusust.