Alates märtsist kaob võimalus siseneda e-PRIAsse pangalingi kaudu

Riigi Infosüsteemi Amet annab teada, et alates 1. märtsist 2021 eemaldatakse pangalingid riigi autentimisteenusest ehk TARA keskkonnast.

Seega tuleb ka e-PRIA kasutajatel, kes seni on e-PRIA portaali sisenenud TARA teenuse kaudu pangalingiga, valida edaspidi turvalisem autentimisvahend. e-PRIAsse saab siseneda ID-kaardi ja Mobiil-IDga ning läbi TARA teenuse ka Smart-IDga.     

Millest on muudatus tingitud?

2018. aasta sügisel jõustus viimane eIDAS rakendusakt, mis kohustas tagama EL elanikele piiriülest ligipääsu avaliku sektori e-teenustele võrdväärsete või tugevamate eID-lahendustega kui see, mida nõutakse oma kodanikelt ja elanikelt. 

Eesti riigi väljastatavad eID-vahendid (ID-kaart ja Mobiil-ID) said 2018. aastal tagatistaseme “kõrge” ning 2019. aastal sai ka Smart-ID siseriikliku hinnangu “kõrge”. 
Pangalingi kaudu on võimalik kasutada ka muid vahendeid, mis enamasti on panga enda lahendused (PIN-kalkulaatorid, äpid jms). Kahjuks nendel lahendustel aga puudub tagatistaseme hinnang.

Kasutajad, kes olid Riigi autentimisteenuses harjunud kasutama panga enda lahendusi, saavad edaspidi kasutada ID-kaarti, mobiil-ID-d või Smart-ID-d. Panga enda autentimislahendused (PIN-kalkulaator, äpid) on ennekõike mõeldud pangasisesteks toiminguteks, mitte riigi e-teenustesse sisenemiseks. 

Pikemalt saad pangalinkide kadumise kohta riiklikest e-teenustest lugeda siit.