10 juuli ESF+ meetme “Sotsiaalne heaolu” järjekordsed kolm miniprojekti ellu viidud!
Raplamaa Partnerluskogu juhatus kinnitas 9. juulil 2025 toimunud koosolekul kolm ESF+ toetusmeetme „Sotsiaalne heaolu“ edukalt ellu viidud ja eesmärgid saavutanud miniprojekti aruannet.
Alu Rahvaõpistu Selts viis ajavahemikul 17.03.-17.05.2025 edukalt ellu ESF+ toetusmeetme „Sotsiaalne heaolu“ miniprojekti „Erivajadustega inimeste moedemonstratsioon“. Projekti raames toimus 17. mail Rapla Kultuurikeskuses silmapaistev ja emotsionaalne moedemonstratsioon, milles astusid üles Vahtra Tugikeskuse erivajadustega kliendid.
Moedemonstratsiooni tegid eriliseks just osalejad ise – 23 erivajadustega inimest, kes olid mitte ainult modellid, vaid ka moeloojad ja kaaskorraldajad. Nad panustasid kogu loomeprotsessi: alates kostüümide kavandamisest ja lavakujundusest kuni ruumide kaunistamise ja sündmuse ettevalmistuseni.
Üritus tõi kokku hinnanguliselt 270 inimest – osalejad, nende pereliikmed ja saatjad, toetav korraldusmeeskond, personaalsed abistajad ning publik. Projekti keskne eesmärk oli tõsta teadlikkust ja suurendada ühiskondlikku aktsepteerimist erivajadustega inimeste suhtes, toetada nende eneseväljendusvõimalusi, tõsta osalejate heaolu ning tugevdada sotsiaalset kaasatust ja kogukondlikku sidusust, sealhulgas anda võimalus luua uusi sotsiaalseid kontakte.
Projektijuht Sillen Sindonen tõdes, et tagasiside peale moedemonstratsiooni oli äärmiselt positiivne nii osalejate kui ka pealtvaatajate poolt. „Eriti tõsteti esile sündmuse sooja ja kaasavat õhkkonda ning siirast rõõmu, mida erivajadustega inimeste esinemine kogu saalile pakkus. Projekt lõi tugeva kogukonnatunde ning näitas, kui palju on igal inimesel teisele anda – kui talle selleks võimalus anda,“ sõnas ta.
Erivajadustega inimeste moedemonstratsioonist koostas Aare Hindremäe videoülesvõtte, mis on kõigile nähtav SIIT.
Rapla Haridusselts viis ajavahemikul novembrist 2024 kuni juunini 2025 edukalt ellu ESF+ toetusmeetme „Sotsiaalne heaolu“ miniprojekti „Raplamaa memme-taadi suvepidu 2025“. Projekti raames toimus 7. juunil suur kogukondlik sündmus Rapla Tammemäe Lauluväljakul, mis tõi kokku ligi 300 vanemaealist ja erivajadusega osalejat ning rohkearvulise publiku. Peole andis erilise näo vanemaealiste ühine lavastus Aino Perviku armastatud lasteraamatu „Kunksmoor ja kapten Trumm“ ainetel, mille raames esitati 23 omanäolist etteastet laulude, tantsude ja sketšidena.
Lavale astusid eakate kultuurikollektiivid Raplamaa valdadest – tantsurühmad, koorid ja ansamblid, kes olid lavastuse ettevalmistamisse panustanud pool aastat. Lisaks lõid korraldusmeeskonna liikmetena kaasa ka erivajadustega noored vabatahtlikud, kes said väärtusliku kogemuse suure sündmuse ettevalmistuses ja korraldamises.
Sündmuse peamine eesmärk oli toetada vanemaealiste ja erivajadustega inimeste eneseväljendust, soodustada nende aktiivset osalemist ühiskondlikus elus ning tugevdada kogukondlikku sidusust. Pidu lõi keskkonna, kus eakad said tunda end vajalikuna, olla laval loojatena ja kogeda, et nende panus on oluline ja nähtav. Läbi ühise loomingulise tegevuse suurenes osalejate vaimne heaolu, loodi uusi tutvusi ja elavnes piirkondlik kultuurielu.
Projektijuht Piia Põder tõdes, et suvepidu oli enam kui lihtsalt kontsert: „See oli tõeline tähistamine – rõõmust, koosolemisest ja elujõust. Paljud osalejad ütlesid, et see andis neile taas usu iseendasse ja soovi jätkata tantsu või laulmisega. Meie eesmärk oli pakkuda vanemaealistele ja erivajadustega inimestele võimalust särada, olla loovad ja kaasatud – ja see eesmärk sai täielikult täidetud.“ Tema sõnul oli eriti liigutav näha, kuidas ka publik leidis inspiratsiooni ning mitmed väljendasid soovi liituda oma kodukoha kultuurikollektiividega.
Projekt tugevdas nii üksikisikute kui ka kogukonna tasandil kuuluvustunnet ja vähendas sotsiaalset isolatsiooni – just need on ka ESF+ sotsiaalse heaolu meetme keskseteks eesmärkideks. Traditsiooniline „Memme-taadi suvepidu“ sai taas hoogu ja näitas, kui oluline on pakkuda vanemaealistele sisulisi ja väärtuspõhiseid võimalusi eneseteostuseks.
Memme-taadi suvepeost koostas Aare Hindremäe videoülesvõtte, mis on kõigile nähtav SIIT.
Rapla Käsitöö- ja Kunstiselts viis perioodil 01.04.-08.06.2025 edukalt ellu ESF+ toetusmeetme „Sotsiaalne heaolu“ miniprojekti „Elukestev õpe läbi koolituste ja õppereiside“. Projektis osales kokku 80 vanemaealist inimest eri paigust üle Raplamaa – Vigalast, Kabalast, Kohilast, Sipalt, Kuusikult ja Kehtnast. Eesmärk oli pakkuda vanemaealistele võimalust enesearenguks, uute teadmiste ja oskuste omandamiseks, silmaringi laiendamiseks ning sotsiaalseks suhtlemiseks.
Kahe kuu jooksul toimusid neli eriilmelist koolitus-õppereisi, mis viisid osalejad Tallinna, Kohila, Vigala ja Peipsimaa piirkonda. Reisid sisaldasid nii praktilisi töötubasid, harivaid muuseumikülastusi kui ka kohtumisi teiste piirkondade aktiivsete eakatega. Näiteks külastati Kalamaja Muuseumi, kus toimus ühiskokkamine kohalike eakate poolt koostatud kokaraamatu retseptide järgi; Kohilas arutleti rahatarkuse teemadel ja mängiti keskkonnahariduslikke mänge; Vigalas õpiti valmistama tatraleiba ja taimeteesid ning Peipsimaal kogeti kultuuripärandit läbi töötubade, lossikülastuste ja elava sibulatee-elu.
Kõik need tegevused pakkusid eakatele uusi kogemusi ja teadmisi, aga ka midagi sama väärtuslikku – kvaliteetset aega koos, sotsiaalset sidet ja kuuluvustunnet. Õppereisid elavdasid osalejate omavahelist suhtlust ning julgustasid neid jagama oma teadmisi ja kogemusi, looma uusi tutvusi ja väärtustama aktiivset eluviisi.
Projektijuht Ivi Sark tõi esile, et paljude jaoks oli projekt kui uus algus: „Eakad ütlesid, et nad ei ole ammu tundnud nii palju rõõmu õppimisest ja koosolemisest. Me ei andnud ainult teadmisi – me andsime kogemuse, et vanus ei piira enesearengut ega osalemist. Eriti rõõmustas meid see, et osaleda said ka need, kes tavapäraselt kodust välja ei pääse – me tagasime vajaliku transpordi ja ligipääsu kõigile. Iga reis tõi särasilmseid osalejaid juurde ja näitas, kui oluline on pakkuda eakatele võimalusi, kus nad tunnevad end vajalikuna, kaasatuna ja väärtustatuna.“
Projekt aitas otseselt kaasa ESF+ toetusmeetme „Sotsiaalne heaolu“ eesmärkide saavutamisele – toetades inimväärikuse säilitamist, sotsiaalse kaasatuse suurendamist, ligipääsetavust ning vaesuse ja sotsiaalse eraldatuse vähendamist.