Käisime LEADER 2023 Euroopa Kongressil

18.-19.12.23 toimus Brüsselis LEADER 2023 Euroopa Kongress. LEADER kongressi eesmärk oli tuua kokku võimalikult palju kohalikke tegevusrühmi üle Euroopa, et arutada LEADERi tulevikku. Seekord tuli kokku enam kui 600 tegevusrühma liiget üle Euroopa, samuti Euroopa Komisjoni ametnikke, LEADERile ja maaelu arengule pühendunud Euroopa Parlamendi liikmeid ning riiklike ja piirkondlike maaeluvõrgustike ning haldusasutuste esindajaid.

Kongressil osales teiste seas ka Raplamaa Partnerluskogu esindus: juhatuse liikmed Kirsti Mau ja Hannes Vald ning tegevjuht Rita Triinu Peussa ning arendusjuht-projektinõustaja Andra Liibek.

Et arutada maaelu arendamise üle 2027. aasta järgse Euroopa poliitika kontekstis, soovis ELARD (Euroopa LEADER Ühendus Maaelu Arenguks) sel aastal kokku kutsuda LEADER programmi ja CLLD esindajad üle Euroopa, et teha ülevaade maaelu arengust Euroopas, anda maapiirkondadele koht ja hääl Euroopa Parlamendi istungisaalis ning tõsta esile maapiirkondadega seotud väljakutsed valimiseelse aasta kontekstis.

 

Tegevjuht Rita Triinu Peussa esines kongressil tegevjuhtide paneelis „The importance of LAG managers in the success of Local Development strategies“ (programm Agenda – Congrès Européen LEADER (leadercongress.eu)) Tegevjuht rääkis oma tegevjuhi kogemusest Raplamaa Partnerluskogu näitel, tutvustades meie organisatsiooni ning tuues välja meie eripära, positiivsed küljed ning probleemilahendused.

Kõikide esinejate tutvused siin: https://leadercongress.eu/en/intervenants/

Kongressi programm koos teemadega siin: https://leadercongress.eu/en/provisional-programme/

 

Esimesel kongressi päeval kuulutati välja ka Euroopa LEADER-projektide võitjad. Eesti projekte kahjuks võitjate seas ei olnud.

Avalik hääletuse võitnud projekt oli Technology club Albrechtice nad Orlicí – Tékáčko Czech Republic 2018. aastal asutati Albrechtice nad Orlicís Tehnoloogiaklubi – Tékáčko, mis on mõeldud lastele ja noortele, kes on huvitatud uute, interaktiivsete ja lõbusate projektide loomisest, soovivad õppida robootika põhitõdesid, õppida programmeerimise protsesse, orienteeruda graafikas. projekteerida ja 3D printida, töötada CNC tööriistadega, arendada nende loovust ise objekte ehitades või lihtsalt mõista üksikasjalikult, kuidas moodsad tehnoloogiad töötavad ja kuidas neid kasutada. Tegemist ei ole klassikalise “huviringiga”, vaid professionaalselt sisustatud vaba aja tegevusega – praktilise töötoaga “kujundusest teostuseni”, kus lapsed proovivad, uurivad, avastavad, kus nad ei karda midagi lahti võtta, teha vigu ja neist õppida.

Rohkem projektist siit: https://leadercongress.eu/en/2023/12/20/public-vote-the-winning-project/

Žürii hääletus:

  1. koht Portugali LEADER koostööprojektile „Villages of Portugal“

“Portugali külad/Aldeias de Portugal” on interaktiivne ja koostööl põhinev külade võrgustik, mis põhineb LEADER-lähenemise metoodika ja põhimõtete jagamisel ja kasutamisel iga küla arendus- ja väärtustamisprojekti koosehitamiseks. ressursse ja potentsiaali ning kogukonna ja kohalike osalejate kaasamist, mida juhib igas piirkonnas kohalik tegevusrühm ATA – Associção de Turismo de Aldeia – riikliku ühenduse, mis on pühendunud suutlikkuse suurendamise turundusele ning kohalike endogeensete ainete edendamisele ja levitamisele. ressursse.

Rohkem projektist siit: https://leadercongress.eu/en/2023/12/20/jury-vote-1st-place/

  1. koht Hispaania roheprojektile „The Green Experience“

Maapiirkond, kus ettevõtte Ruralgimia rohepöörde projekti raames tehti koostöötegevusi majutusasutuses El Rincón de Pau+Las Casuchas, kus külalistel on võimalus mitte ainult ööbida, vaid ka erinevaid tegevusi läbi viia, mille hulka kuuluvad muuhulgas Vahemere rattareisid, mis viib läbi mitmepäevaseid rattareise ja AGC: peamiselt apelsinikasvatusega tegelev talu, kus lisaks oma toodangu (osa sellest BIO) turustamisele pakub giidiga ekskursioone.

Rohkem projektist siit: https://leadercongress.eu/en/2023/12/20/jury-vote-2nd-place/

  1. koht Prantsuse Guiana projekt „Supporting mobility in rural areas“

Liikuvuse kättesaadavaks tegemine ja isolatsioonitõkete ületamine – Auto-École Sociale Nomade muudab Guyana isoleeritud piirkondade väljakutsed võimalusteks. Seistes silmitsi kauguse ja transpordi piiratud arenguga, leiavad need kogukonnad, et juhiluba on sotsiaalse integratsiooni ja tööhõive jaoks „seesam”. Meie uuenduslik projekt “läheb” õpilasele, tuues liiklusseadustiku õppimise ja sõidu kaugemate piirkondade südamesse. Meie spetsiaalselt varustatud veoautos, mis on varustatud sõidusimulaatoriga, pakume õppetundidest palju enamat: kasvatame enesehinnangut ja enesekindlust, mis on edu võtmed. Tehes koostööd sotsiaaltöötajatega, tuvastame ja kõrvaldame tööalase lõimumise takistused. Auto-École Sociale Nomade on midagi enamat kui autokool: see on sild Prantsuse Guajaana Matoury ja Roura elanike autonoomia poole, millel on potentsiaal inspireerida ja kohaneda teiste eraldatud piirkondadega üle Euroopa.

Rohkem projektist siit: https://leadercongress.eu/en/2023/12/20/jury-vote-3rd-place/

https://leadercongress.eu/webstreaming-2/ -esimese päeva videoülekanne

https://leadercongress.eu/en/home/ – kongressi kodulehekülg