Käisime Poolamaad avastamas

18.-23. septembril külastas Raplamaa Partnerluskogu Poolamaad.

Õppereisist võttis osa 37 sidusrühmade piirkonna inimest, kes esindasid erinevate valdkondade organisatsioone: ettevõtjaid, mittetulundusühinguid ja kohalikke omavalitsusi.

Õppereisi eesmärk oli tutvuda Poola Malopolska piirkonna Leader-tegevusega. Saada häid ideid uue, 2023-2027 strateegia koostamiseks ja elu edendamiseks oma piirkonnas.

Poola tegevusrühmad

Poolas on kokku 32 Leader tegevusrühma ja meie kohtusime neist kolmega:

LGD Powiatu Wieliczka https://www.lgdpowiatwielicki.eu/

LGD Blisko Krakowa http://www.bliskokrakowa.pl/ 

LGD Jurajska Kraina http://jurajskakraina.pl/

 

LGD Powiatu Wieliczka – tegevuspiirkonna pindala on 248 km², elanike arv 77 492 ning perioodi eelarve 2,6 miljonit eurot. Tegevuspiirkonnas on rahastatud kohaliku identiteedi tugevdamise, kultuuri- ja looduspärandi väärtustamisega seotud projekte; metsa ümber asuvate maapiirkondade atraktiivsuse suurendamise elu- ja puhkekohtadena projekte; tööturu muutuvate vajadustega kohandumise ja kohalikel traditsioonidel põhineva ettevõtluse arendamise projekte.

LGD Blisko Krakowa – tegevuspiirkonna pindala on 400km², toetusraha 2,2 miljonit eurot. Toetust on saanud noortele ja lastele suunatud projektid (digiteadmiste ja -oskuste suurendamine), turismi ja rohepöörde, alustavate ettevõtjate, mänguväljakute, külamajade, terviseradade projektid. Prioriteediks on kohaliku kultuuri ja toidu (erilise kujuga sai, vorst, guljašš) toetamine. Suurt tähelepanu pööratakseühistegevuste, sporditegevuse, puhkealade rajamise, kaitsealaste maastike (loodushoid), pärandkultuuri (rahvakultuur, puukirikud) toetamisele.

LGD Jurajska Kraina – tegevuspiirkond 380 km², piirkonna elanike arv 49 469. Tegevuspiirkond on Krakowile väga lähedal ehk asub selle mõjupiirkonnas ning suhteliselt lühikesed vahemaad teiste oluliste linnadega soodustab turismi (nädalavahetuse reisid) arengut. Juraiskaja Kraina tegevuspiirkond on üks atraktiivsemaid, sest seda iseloomustab väga mitmekesine taimestik, loomastik ja pinnamood (ristuvad jõeorud ja mäed, koopad). Tegevuspiirkonnas toetatakse muuhulgas ettevõtlust, kohaliku kogukonna tegemisi, kohalike toodete tootmist (forellikasvatus, küüslauk, veinid, viinamarja- ja maasikakasvatus, rahvuslik käsitöö), kohaliku pärandi säilitamist (puitarhitektuur, lossid, mõisad), turismi arendamist.

Saime külastada omanäoliseid Leader-toetusega objekte ja vaatamisväärsusi.

Wieliczka soolakaevandus – Unesco maailmapärandisse kantud objekt (1978a)

Simba mänguväljak, mis rajati lastega peredele, kus pere nooremad saavad ennast arendada seiklusradadel ja vanemad omavahel suhelda

Eramuuseum „Ostatnia Kolejka” Czernichówis, kus kogutakse kitsarööpmelise raudee vaguneid ja vedureid;

 

Ojcówi rahvuspark, mis on asutatud 1956. aastal. Rahvuspargi pindala on 2146 ha, millest 1529 ha on kaetud metsaga (segamets, männi- ja kuusemetsad, tamme- ja pöögimetsad). Ojcówi rahvuspargis on palju taime- ja loomaliike, mida mujal riigis ei leidu või mis on väljasuremisohus ning on seadusega kaitstud (kokku 84 taimeliiki ja 218 seadusega kaitstud loomaliiki). Linnuliike on 120.

Pieskowa Skała, 700. aastane loss, mis tegutseb muuseumina, Maczuga Herkulesa loss, Krakowi värav, mis on looduslik kivivärav. Tradistsiooniline Poola mõis.

 

 

Draakoni linn Krakow (vanalinn). Kazimierzi juudi linnaosa.

 

Kokkuvõtvalt võib öelda, et õppereis oli väga sisukas, täis innustavaid kohtumisi ning meeldejäävaid objekte. Tundsime ühtsust Poolamaaga, sest toetame oma piirkonnas sarnaseid valdkondi ja tegevusi Leader vahenditega. Ehkki vahemaa Eesti ja Poola vahel on üle tuhande kilomeetri, on tore tõdeda, et liigume ühes suunas: loodushoid, kohaliku toidu, käsitöö, kultuuri väärtustamine ning ettevõtluse, kogukondade, ühistegevuste, spordi, sh terviseradade toetamine.

Jätsime Poolamaale kutse külastada Eestimaad ning meie tegevuspiirkonda. Küllap kohtume veel ja saame uhkusega näidata Raplamaad.

Fotod: A.Hindremäe, R.T.Peussa

Rohkem reisipilte näeb galeriis

Sündmus viiakse ellu Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi (EAFRD) toetuse abil.