Külas Saarte Koostöökogul

Koostöö motiveerib

Foto: Kirsti Mau

3.-4. novembril toimus Raplamaa Partnerluskogu kolme sidusrühma (Kehtna, Märjamaa, Vigala) õppe- ja motivatsioonireis Saarte Koostöökogu tegevuspiirkonda.
Planeerimisel oli suureks abiks Saarte Kootöökogu büroojuht Terje Aus, kes andis teisel päeval ka ülevaate Saarte Koostöökogu tegemistest. Külastati ettevõtteid, kes on saanud LEADER toetusi erinevatest perioodidest.
Esimene kohtumine toimus noorte hakkajate inimestega, kes ehitavad üles Saaremaa Zood. Ideedest ja tegutsemistahtest neil puudu ei jää. Lisaks loomapargile on unistuseks loodusmaja loomine, kus viia läbi laagreid, töötubasid, erinevaid sündmusi. Eesmärk on tuua inimesed loodusele lähemale. Kui ikka lapsed peavad siga jõehobuks, siis selgitustööks on ainest küll.
Looduslähedane oli ka Metskülas asuv Korilane OÜ, kes toodavad lutserni baasil valminud raviekstrakte.
Pereettevõtte teeb koostööd erinevate teadlaste ja ekspertidega. Nende teekond pole olnud kerge, kuid erinevaid takistusi ületades, on tervist toetavad tooted jõudnud inimesteni. Oma tegevuses juhindutakse kontrollitud mahepõllumajandusest tulenevatest juhistest ja tehakse koostööd kohalike talunikega.
Nasva kalurikülas asub Tihemetsa kaluritalu. Meie võime küll nüüd öelda, et oleme Tihemetsa Tiinaga kohtunud. Tihemetsa talu asub Nasva külas, mis on traditsiooniline kaluriküla. Lisaks maitsvale suitsukalale korraldab talu ka töötube nii lastele kui täiskasvanutele. Oluline on ikka tutvustada traditsioone, kuidas kala puhastada või nendest maitsvaid roogi valmistada. Heast naljast ja meelelahutuslikkusest puudu ei tulnud.
Teisel päeval külastasime Pihtla õllekööki, kus peremees tutvustas ettevõtte ajalugu ja näitas tootmise köögipoolt. Saaremaa koduõlle üks vanematest tootjatest toonitas samuti koostööd teiste tootjatega. Ka meie seltskonnast tuli küsimusi ning jagati omi kogemusi.

Foto: Aare Hindremäe

Pihtla ajaloolises endises vallamajas asub kohvik NÖGES, mis samuti teeb lisaks ürituste, toitlustuse ja majutuse korraldamisele omi tooteid. Näiteks karulaugu- või kuusevõrse soola, koduleiba, moose jm. Lisaks omavad nad üht suurimat mängurongide kogu. Tegijate entusiasm ja vastupidavus ning rõõmsameelsus on imetlusväärsed.
Meie reisiseltskond on tänulik võimaluse eest huvitavate kohtade ja tegijatega kohtumise eest.

Tekst: Liina Kikas.

Reisifotod kodulehe meediakaustas.