Külas Saarte Koostöökogul

Raplamaa Partnerluskogu külastas 14.-15. oktoobril Saaremaad. Tutvusime Saarte Koostöökogu MTÜ tegevuspiirkonna projektitulemustega. Eriline huvi oli teada saada kuidas on rakendunud vihmavarjuprojektid.

Esimesel päeval käisime läbi Kuursaalist, millel on oluline ajalooline väärtus Kuressaare kuurortlinnaks kujunemisel. 19. sajandi teisel poolel. 1889. aastal asusid majas restoran, suveteater, köögiplokk ja kabinetid. Kuursaal oli avatud ainult suplushooajal – juuni algusest kuni augusti lõpuni. Teise Maailmasõja ajal ja järel kasutati kuursaali peamiselt laoruumidena.

Kuursaal renoveeriti 1980. aastate II poolel ning taasavati 1988. aastal. Tänasel päeval on Kuursaalis einestamiskohad, toimuvad kammermuusika -, salongi – ja luuleõhtud, on võimalik pidulikult tähistada sündmusi ja tähtpäevi ning korraldada vastuvõtte.

Pärastlõunal toimus sisukas koostööseminar Saarte Koostöökogus. Peateemaks ühisprojektide käigus ellu viidud vihmavarjuprojektid. Saime teada miks ja milleks on vihmavarjuprojektid ellu kutsutud ja kellele need mõeldud on. Nimelt saavad siit toetust taotleda sõpruskonnad, naabruskonnad, külaseltsid, MTÜ-d, huvirühmad. Projektide eesmärgiks on võimendada, anda lisaväärtust ja uut hingamist kogukonnas juba toimuvatele traditsioonilisele tegevustele ja sündmustele, eeldades, et toetus annab võimaluse lisada senisele traditsioonilisele sündmusele või tegevuse uue nüansi, mis on mingil moel esmakordne ja uudne. Samuti toetatakse uusi algatusi, mõtteid ja ideid, mis rikastavad Saare maakonna kultuuri-, spordi- ja külaelu omanäoliste sündmuste ja tegevustega ja antakse hoogu olemasolevatele koostöövõrgustikele ja uute tekkimisele.

Päeva lõpetasime Nasval, Tihemetsa talus , kus meid võttis vastu talupere imelise akordionimuusika ja võrratu suitsulestaga. Saime kuulda lugusid vanadest traditsioonidest ja kaluriperest ning ettevõtte praegustest tegemistest.

Õppesõidu teisel päeval külastasime Wösel OÜd nende esinduspoes, kus olid esindatud nii Wösel kui Hoia brändid. Ettevõte Wösel on saanud LEADER toetust õunasiidriäädika brändi väljatöötamiseks, tootearenduseks ning turunduseks. Õunasiidriäädika valmistamisele ajendas tegijaid Taavi Seppa ja Katrin Sagurit isiklik vajadus. Nimelt õunasiidriäädika tervistavad omadused ja toodetakse vaid neid tooteid, mida tegijad ise kasutavad.

Järgmine külastuskoht oli spordi valdkonnast. Saare Ratsakeskus, kus tegutsev MTÜ Saare Taluelu on saanud LEADER toetust 18x50m maneeži ehituseks. MTÜ tegeleb ratsutamisega ja on võtnud endale eesmärgiks saada Saaremaa ratsaspordi Mekaks ning ratsakeskuse eestvedaja Jaagup Kallase sõnul on aeg edasi arenenud ning arenema peab ka Saaremaa ratsasport ja hobusekasvatus.

Mahetalus Rand & Rossi võtsid meid vastu Sirli Mõik ja Sandro Batista. Mahetalu toodab tomatisi kastmeid ja suppe, mis on ajendatud Itaalia köögist. Tooteid on hinnatud seitsme auhinnaga: SAARE MAAKONNA PARIM TOIDUAINE 2021; PARIM MAHETOODE 2021 “OMA MAITSE”; EESTI PARIM TOIDUAINE 2021 UUTE TOODETE KONKURSIL ÄRA MÄRKIMINE; PARIM MAHETOIT 2020; EESTI PARIM TOIDUAINE 2020 UUTE TOODETE KONKURSIL ÄRA MÄRKIMINE; PARIM MAHETOODE 2019 ERIAUHIND TOOTE SISU JA DISAINI VÄGA HEA KOOSKÕLA; SOOME TOIDU KÄSITÖÖMEISTRIVÕISTLUSED 2019 HÕBEMEDAL.

Tagasiteel Kuivastu sadamasse põikasime sisse Auriga kaubanduskeskusesse, kus on EHTNE toodete esitlus- ja müügipind. 2012. aasta lõpust on Saaremaa ettevõtjad kasutanud oma toodetel märki tekstiga “Saaremaa EHTNE toode”. Sellist nime kannab piirkonnamärgis, mis annab tarbijale hea võimaluse poes, turul, söögikohas lihtsalt leida ja ära tunda Saaremaal või Muhumaal valmistatud toote. Saaremaa EHTNE toode märgiga tooteid saab osta üle kogu Eesti. Suuremad edasimüüjad Saaremaal on EHTNE Saaremaa esinduspood Auriga Keskuses, Saarte Sahver ja Coop Saaremaa kauplused.

Meretagune saareelu on huvitav ning mitmekesine. Ettevõtjad ja kogukonnad on aktiivsed LEADER toetust küsima ja projekte ellu viima. Saarlaste kogemus andis meile teadmise, et kõik on võimalik. Hea tahte ja ühise jõuga:)