LEADER suveseminar seekord meie oma koduõuel

LEADER suveseminar „RABAV RAPLAMAA” – loodusega põimunud puhkemajandus on heaolu võti!“ toimus 7.-8.augustil ning seekord Raplamaa Partnerluskogu tegevuspiirkonnas ja Toosikannu Puhkekeskuses.

Korraldajaks Raplamaa Partnerluskogu ja Maainfokeskus. Suveseminarist võtsid osa pea kõikide LEADER-tegevusrühmade esindajad üle Eesti. Osalejaid tuli kokku ligemale sada.  Esimese päeva sisustasid kohaletulnutele õppereisid Raplamaal ning peale lõunat sauna-aastaga seotud tegevused.

 

Õppereisi marsruute oli neli:

I Märjamaa-Rapla „Kultuuri- ja sporditraditsioonid on elujõulised

Alustasime Velise Sillaotsa talumuuseumist, seejärel Märjamaa spordikeskus ja Wäega Wärk MTÜ. Rapla külje all külastasime Rapla Ratsakool MTÜd ning Rapla linnas Rabav Raplamaa kohaliku toodangu poodi.

II Kuimetsa-Käru „Ääreveere tegus toimetamine“

Kohtumispaik oli Kuimetsa rahvamaja kust siirdusime edasi Kuimetsa Krossirada vaatama. Lõuna kulges Ööbiku Gastronoomiatalus. Edasi viis tee Vahastu Trehvamise Tare õuele, sealt edasi Käru muuseumisse ning Sik-Sak ateljeesse ja kauplusesse.

III Juuru-Kohila „Kelle suu matsub, selle jalg tatsub“

Kogunesime Atla mõisa, kus tutvusime Mõisakeraamika butiigiga. Teel Kohilasse peatusime  Järlepa laululava juures. Kohila staadioni rajamisest kõneles Kaido Mägi ning selle tuuri lõpetasime Tohi Distillerys.

IV Rapla-Kehtna „Küla ja linn – kui erinevad on?“  

Rapla linna südames võttis külalised vastu Rapla Kultuurikeskus. Edasi tutvustas oma toodangut ja näitas tootmisruume Minna Sahver OÜ. Maakonna Aasta külas 2022, Kaerepere alevikus, ootasid meid MTÜ Arendusselts Koduaseme liikmed, kes kõnelesid kuidas olla nii tubli, et pälvida Aasta küla tiitel. Õppereisi lõpetasime Paluküla Mäe Keskuses.

Suur-suur tänu ja sügav kummardus kõigile, kes külalisi vastu võtsid ja oma tegemistest pajatasid! Aitäh Minna Sahver ja Tohi Distillery toetuse eest! 

Toosikannus ootas kõiki õhtujuht Mikk Merekivi. Allkirjad, nagu kord ja kohus, antud, algas saunaastale pühendatud saunaviha koolitus ja saunamaraton. Mõlemad ettevõtmised andsid osalejatele uusi teadmisi ja arendasid osavust.

Suveseminari pidulikumaks osaks oli tunnustamine. Eesti Leader Liidu tegevjuht Triin Kallas ja  juhatuse esimees Rita Triinu Peussa andsid üle LEADER Tegija 2023 auhinnad: Eesti Leader Liidu aseesimehele Rafael Millermanile ja Valgamaa Partnerluskogu tegevjuht Tiina Ivaskile.

Elutöö tunnustuse 2023 andsid üle Maaeluvõrgustikust Reve Lambur, Raplamaa Partnerluskogu juhatuse esimees Elari Hiis ning Eesti Leader Liidu juhatuse esimees Rita Triinu Peussa. Pärjatud said: Silva Anspal – endine Järva Arengu Partnerite tegevjuht; Jaak Vitsur – endine Raplamaa Partnerluskogu tegevjuht; Heiki Vuntus – Arenduskoja tegevjuht; Mercedes Merimaa – endine Pärnu Lahe Partnerluskogu tegevjuht ning Arno Kannike – Põhja-Harju Koostöökogu juhatuse liige. Palju õnne tunnustuse saajatele!

 

 

Õhtu edenedes said leader-inimesed omavahel mõnusasti vestelda, võrgustuda, võtta osa seltskondlikest mängudest ning elada kaasa külalisesinejatele Itaaliast.

 

 

Teise suveseminari päeva juhatas sisse Raplamaa Partnerluskogu juhatuse esimees Elari Hiis – “Rabavad ideed Raplamaal – mis on heaolu võti?”. Ohje käest andmata modereeris ta ettekannete tegijaid, kes ühel või teisel moel Raplamaad ja tegevuspiirkonda tutvustasid.

„Rabav Toosikannu Puhkekeskus – kuidas arendati, hetkeolukord ja LEADER projektide tugi“, kõneles Toosikannu tegevjuht ja juhatuse liige Leo Kass. Raplamaa Partnerluskogu säravatest õnnestumistest, puhkemajanduse projektidest ja uue perioodi suundadest rääkis Triin Matsalu, pikaaegne juhatuse esimees. „”Rabav Raplamaa” saamisloost, mõttest ja mõjust Raplamaa inimestele. Kas identiteeditunne mõjutab heaolu?“ selgitas Age Tekku, maakonna kultuuri- ja hariduse spetsialist. Kuidas maakonna ettevõtjate toodangut koondada “Rabav Raplamaa” kaubamärgi alla rääkis Rika Rikkalik. Raplamaa toidutootjad ja hooviOTTi tutvustas Anni Vahter.

Teoks sai kohtumine regionaalminister Madis Kallasega, kelle eluterve arusaam maaelust oli kosutav kuulamine. Seminari lõpetas Puhka Eestis/VisitEstonia portaalist, tegevustest ja koostöövõimalustest ülevaatega Piret Koodi (kliendisuhete juht turismiturunduse valdkond turismiosakond EASi ja KredExi ühendasutus).

Kokkuvõtvalt võib tõdeda, et sellised Leader suveseminarid on väga olulised. Kohtumine „oma inimestega“ ja „meie tunne“ – seda on võimatu üle tähtsustada! Samuti vastuvõtva piirkonna projektinäited, õnnestumised ning kogemused avardavad meie maailma.

 

 

 

Meie täname!

Fotod leiab meie kodulehe galeriist