LEADERi abiga ehitati Märjamaale Wäega Wärgi pärimusmaja

Oleme loonud uue sarja lõppenud projektide edulugudest ja hakkame neid avaldama nii kodulehel, meie Facebookis kui ka toetusperioodi kokkuvõtvas kogumikus. Kui oled viinud aastatel 2016-2022 ellu Leader toetusega projekti, kirjuta sellest OMA LUGU, et saaksime seda kõigiga jagada!

Foto: erakogu


Wäega Wärk
on MTÜ Raplamaal, mille perenaiseks ja hingeks on tegus Eve Burmeister. Põhiliselt pakuvad nad erinevaid koolitusi, käsitööringe ja õpitubasid. Lisaks toimuvad Wäega Wärgi aidas pärimusmuusika, keraamika ning laste loovusring.

Alguses tegutseti Märjamaa Rahvamajas asuvas pisikeses ruumis. Ühel hetkel jäi see liiga väikeseks, et mahutada kõiki huvilisi ja tekkis vajadus suurema ruumi järele. Juba pikemat aega oldi silma peal hoitud rahvamaja vastas oleval krundil. Kui krunt lõpuks vabanes, sai unistus teoks ning Eve otsustas kirjutada LEADER projekti pärimusmaja ehitamiseks. Pärimusmaja loomisel taotleti vahendeid Raplamaa Partnerluskogu LEADER meetmest 1 „Elukeskkonna parendamine ja maaelu põhiteenuste kvaliteedi tõstmine”. LEADERi toetus saadi 2018a ja toetuse summa pärimusmaja ehitamisel oli 99994,98eur. Projekt valmis lõplikult 2021a.

Foto: erakogu

Eesmärgiks oli ehitada hoone, mille kasutamise abil oleks võimalik viia sajanditevanuses kultuuripärandis talletunud talupojatarkus kaasaegsete inimesteni ning kuhu leiavad tee käsitööhuvilised, rahvapilli-, laulu- ja pärimusmuusikahuvilised. Lisaks on võimalik tube välja rentida ja viia läbi töötubasid. Eve sõnul on Wäega Wärgi pärimusmaja koht, mis ühendab nii noored kui vanad.

LEADERi meetmest 1 saadi veel ka teist korda toetust II korruse väljaehitamiseks ja vajalike seadmete soetamiseks. Edaspidisteks eesmärkideks on soov teha majaesine hoov paremaks. “Näiteks doomino tükid, mis on nii suured, et lapsed saavad neid laduda või hoopis nende peal istuda – tahaks just selliseid õuemänge ka meie hoovi”, sõnas Eve.

Foto: erakogu

Projekti elluviimine oli pigem närvesööv. Aeg tiksus ja alguses tundus, et ei jõuagi maja valmis. Õnneks oli covid-kriisi tõttu võimalik projekti lõpptähtaega edasi lükata. Eriti keeruliseks osutus hanke läbiviimine, mis Eve sõnul sai valmis vaid tänu vallas töötavale Evi Roodale, kes oli suureks abiks ja toeks. “Kui Evit ei oleks olnud, siis minu poolest oleks see vist küll jäänud tegemata, sest keerulised protsessid ja mõisted vajasid teadlikumat silma“ tõdeb Eve. „Kui aga on selge siht silme ees, siis igal juhul tasub seda teha. Hakkad tükk tüki haaval pihta ja lõpuks on valmis,” julgustab Eve teisi, kes alles kaaluvad LEADER projekti ettevõtmist. Hätta jäädes tuleb tema sõnul vaid ise abi küsida. “Seda tunnet küll ei tekkinud, et keegi sind rumalaks peab”, ütleb ta.