LEADERi toetusel parendati Pirgu terviseraja teenuste kvaliteeti

Oleme loonud uue sarja lõppenud projektide edulugudest ja hakkame neid avaldama nii kodulehel, meie Facebookis kui ka toetusperioodi kokkuvõtvas kogumikus. Kui oled viinud aastatel 2016-2022 ellu Leader toetusega projekti, kirjuta sellest OMA LUGU, et saaksime seda kõigiga jagada!

Autor: Andriana Liibek

 Pirgu terviserada sai käesoleval, 2022. aastal 10 aastaseks. Alguse sai kõik sellest, et kohalikud inimesed tegid trenni Seli-Angerja tee ääres kulgevates vanades karjäärides ning kaaslastega arutades küpses mõte teha karjäärid spordi- ja puhkekoha kõlbulikuks.  

Vanadesse Seli kruusliiva karjääridesse ning neid ümbritsevale alale rajati kõndimiseks, jooksmiseks või rattaga liikumiseks 1-4 km pikkused statsionaarsed terviserajad, mis talvel toimivad suusaradadena. Olemas on ka looduslik snow-tuubi nõlv. Suusaradade ja kelgunõlva sisseajamiseks on MTÜ Pirgu külal PRIAlt saadud toetusega soetatud ATV ja rajamasin.

Alal on 3 parklat, puhkepingid, 18 korviga rahvusvahelistele standarditele vastav disc-golfi rada, minikorvpalliplats, laste mänguväljak, trenažöörid, puidust treeningvahendid, 20 tähisega orienteerumise püsirada ja miniseiklusrada. Juurde soovitakse rajada lastele mõeldud väikese Tarzaniraja. 

Peale rekultiveerimistöid 2015. a on karjääri veekogu äärde kohandatud ujumisvõimalus, on olemas riietevahetuskabiin ning vetelpäästerõngas. Lisaks on teostatud külaelanike kaasabil omavahenditest rannavõrkpalli väljak. Terviseraja alguses on küla ajalugu ja rada tutvustavad infotahvlid. 

 

Autor: Andriana Liibek

Kõige selle loomise, arenduse ja igapäevase käigushoidmisega (ala korrapärased niitmistööd, radade ja vahendite hooldus, suusaradade operatiivne teostus, talgupäevad) on tegelenud MTÜ Pirgu küla vabatahtlikkuse alusel ja projektipõhiselt. Igapäevaselt võib radadel ja tervisealal näha palju tervisesportlasi ning liikumist armastavaid inimesi. Toimub ka mitmeid võistlusi ja teisi üritusi, mida korraldab kas MTÜ Pirgu küla (näiteks Pirgu terviseraja aastapäevajooksud) või teised organisatsioonid (KOMO suusa- ja rattaetapid, orienteerumisklubi Orvand ja Tallinna neljapäevakute orienteerumisjooksud, sagedased disc-golfi võistlused jt). Lisaks spordiüritustele on toimunud kultuurialaseid sündmusi, näiteks kihelkonnapäevi ja laulu-tantsupeo tule tervitamist. Ala on leidnud mitmeti kasutamist ka Kaitseliidu ja Päästeameti üritustel.

Pirgu Terviserada on ühinenud Eesti terviseradade võrgustikuga.
Projekti abikõlbulik maksumus oli 15 072 eurot ning määratud LEADER toetus 13 564,80 eurot.

Taotlemise aasta: 2016
Taotleja: mittetulundusühing Pirgu Küla
Toetusmeede: Elukeskkonna parendamine ja maaelu põhiteenuste kvaliteedi tõstmine