Raplamaa Partnerluskogu delegatsioon osales LEADER kongressil

2.-3. oktoobril toimus Prantsusmaal, Poitiersis, Euroopa LEADER kongress. Seekordse kongressi keskseks teemaks oli LEADER koostöö. Toimus konverents, Euroopa LEADER koostööprojektide konkursi tseremoonia, töögrupid, tagasisidestamine ja koostöömess. Euroopa LEADER kongressile kogunes üle 440 esindaja 27 EL liikmesriigist ja kandidaatriigist. Kongressi eesmärk oli luua sidemeid, leida partnereid või projekte, saada ideid ja tagasisidet ekspertidelt.

Sündmuse korraldasid ELARD (European Leader Association for Rural Development) ja Ühing LEADER FRANCE.

Esimesel päeval kõnelesid Isabelle Boudineau, Member of the Regional Council of Nouvelle Aquitaine in charge of Europe (piirkonnanõukogu liige), Roberto Berutti, Member of the Cabinet of Commissioner for Agriculture (Euroopa Komisjoni põllumajanduse ja maapiirkondade volinik), Hanane Allali-Puz, Ministère de l’Agriculture et de la Souveraineté Alimentaire (põllumajandusminister), Thibaut Guignard, President of LEADER France and ELARD (ELARDi president) ja Fredy Poirier, LAG Centre Vienne (kohaliku tegevusrühma juht).

Peamiselt jäi kõlama LEADER-toetuste olulisus maapiirkondade arenguks ning vajadus sellest kõvahäälselt kõnelda. Eriti Euroopa Komisjonis.
Sõnavõttudele järgnes Euroopa LEADER koostööprojektide konkursi tulemuste esitlemine ja autasustamine. Saime olla uhked eestlased, sest peaauhinna võitis Lääne-Harju Koostöökogu ja Järva Arengu Partnerid partnerlusel teoks saanud LEADER koostööprojekt „5 Star Nature“. Koostööprojekti juhtivpartner oli LAG Aktiivinen Pohjois-Satakuntary (Soome).

Teise kongressi päeva motoks oli „Koostöö“. Kuidas alustada ning leida projekti ideed ja partnerit. Kuidas hoida projekti fookust ja energiat. Mis on koostöö võlud ja valud.

Toimus 12 paralleelsessiooni, et tutvustada parimaid praktikaid, koostööd riikidega, kes ei ole EL liikmed ja mida silmas pidada ning mida vältida. Oli palju poliitilisi arutelusid selle üle, kuidas LEADER koostöö aitab kaasa ELi maaelu visioonile.

Esinejad erinevate maade tegevusrühmadest andsid palju häid nõuandeid ja ideid, kuidas koostööprojekti ellu viia. Eriti äge oli koostööpakkumiste sein, kust iga osaleja võis leida ja pakkuda koostööprojekti idee ning partneri. Paljud teemad, nagu noored ja sport kogukonnas, kohaliku toidu tootmine, toiduraiskamise vähendamine, on ka meie tegevuspiirkonnale olulised.

Loodame, et külvatud seeme läheb idanema ning valmivad toredad ning arendavad koostööprojektid uute partneritega Euroopast.

Loe ka artiklit kongressi kohta Maaelu Teadmuskeskuse lehelt