Raplamaa Partnerluskogu Läänemaad avastamas

4.-9. septembril külastasid Läänemaad Raplamaa Partnerluskogu Kaiu ja Juuru sidusrühmad.

Kodukant Läänemaa tegevuspiirkonna õppereisi alustati Palivere Turismi- ja Tervisespordikeskuses, kus on valmis saanud LEADER programmi toel Palivere discgolfi rada.

Järgmisena külastati Nevi OÜd, kelle peamine tegevusala on siiditrüki tehnikas piltide ja logode kandmine rõivastele ja esemetele, millele on siiditrükk teostatav. Põhiliselt trükivad nad erinevatele T-särkidele, polodele, spordirõivastele, pusadele, jopedele, tööriietele, väga palju trükki teostatakse puuvill-, jute- ja sünteetilisest materjalist ostukottidele. Samuti trükib firma paljudele erinevatele meenetele nagu näiteks: spordikotid, vihmavarjud, vihmakeebid, reisikohvrid, mitmed telefoni- ja võtmepaelad.

Laupäeval toimus Haapsalus Läänemaa maitsete aasta raames gurmeeturg, mida samuti külastati. Gurmeeturul olid kohal Läänemaa väiketootjad ja kaugemad kaupmehed. Tore võimalus tooteid proovida ja kaasa osta, näiteks kadakatrühvleid, pihlaka vürtsmoosi, meešokolaadi või vaarikasinepit.

Haapsalu külje all asub Lauri-Jaani talu, kus toimetab Lauri-Jaani OÜ ehk Jahu-Jaan. Lauri-Jaani on üks Eesti esimesi mahetalusid, kus hakati esimesena Eestis kasvatama speltanisu. Oma kasvatatud viljast jahvatatakse seal ka traditsioonilise kiviveski abil jahu. Toodetakse täisterajahu, sõrejahu, mannat, püüli, helbeid. Õppereisil osalejad said aimu mahe teravilja kasvatusest ja kuivainete tootmisest ning kasutasid võimalust tooteid kaasa osta.

 

Vahva elamus oli külastada J. Cimmermanni Altmõisa Seltsi, kelle tegevuse tulemusena on ehitatud toimiv Altmõisa külalistemaja, mis on viidud loodussäästlikule maaküttesüsteemile, rajatud külalistemaja juurde haljastus ning alajaam. Selts on olnud väga tegus: rajatud on 200m kiviaeda Tuuru külasse ning viitadega varustatud Lagleranna matkarada, ehitatud põllutöömasinate kuur-töökoda, lava ja tantsupõrand. Palju on toimunud erinevaid koolitusi, workshoppe ja laagreid.

Õhtuks majututi Matsalu rahvuspargi lõunaserval asuvas Kodade puhkemajas.

Pühapäeva alustati seminariga, kus Kodukant Läänemaa esindaja kõneles tegevusgrupi tegemistest ja projektidest. Tekkis elav arutelu, mille käigus selgus tõdemus, et koostöö, aktiivsuse ja tahtega on võimalik väga palju korda saata.

Edasi tutvuti Lihula Muuseumis Lihula ja Lõuna-Läänemaa ajalooga. Muuseumis toimuv ekspositsioonide uuendamine ja arendamine toimub tänu LEADER toetusele. Uudse lahendusena kasutatakse näituse kujunduses ekraane, mis toovad külastajateni nii ajaloolise rahvakunsti traditsioonid kui tänapäevased käsitöö võtted ja tehnikad.

 

Peale kosutavat lõunat Sakste majas suunduti Kirbla rahvamajja, kus lõppesid 2020 aastal LEADERi toel ulatuslikud siseehitustööd.

Õppereisi viimane sihtpunkt EMESI OÜ ehk Mesikuma üllatas erimaitseliste meesaadustega.