Raplamaa Partnerluskogu Setomaad avastamas

Oktoobri alguses, 01.-02.10, rändas Raplamaa Partnerluskogu Setomaad uudistama. Vastuvõtjaks oli MTÜ Piiriveere Liider.

Esimesel päeval tutvusime Inara Vanavalgõ Kohvitarega, kus tutvustati ehedat seto kultuuri. Kohviku eestvedaja Inara Luigas on Mikitamäele vanasse koolimajja rajanud hubase kohviku, kus ta pakub traditsioonilisi soome-ugri ja setu toite. Kohvikus saab pidada koosolekuid, juubeleid ning muid tähtpäevi. Lisaks korraldatakse erinevaid toiduvalmistamise õpitubasid. Inara Vanavalgõ Kohvitares saab korraldada koosolekuid, koolitusi ja seminare; tähistada juubeleid ning muid tähtpäevi, võtta osa erinevatest toiduvalmistamise õpitubadest (nt pelmeenide ja sõira valmistamise õpituba); nautida suurema grupiga ettetellitud lõunasööki. Samuti tutvuda Setomaa kultuuriga – kuulata karmoškalugusid, proovida seto tantsusamme ning leelot, arvata seto sõnade tähendusi.

Järgmine peatuspaik oli Värska, kus Marilin Martin tutvustas Värska Sanatooriumi tegemisi ning Euroopa Liidu toel ellu viidud projekte.

Värska Ekstreempargis saime aimu, millised võimalused on ennast proovile panna: rulluiskudel, tõuksil, jalgrattal või hoopis parkourides. Ekstreempark sai LEADER toetusega juurdeehituse aastal 2019. Laiendamisega ehitati juurde sportimisvahendite ja välisriiete hoidmise ruum ning pesemisvõimalused.

Õhtu saabudes jõudsime kauplusse „Lemmik“, kus poe omanik Margus Karro on ellujäämiseks poe tegevust laiendanud: ukselt-uksele teenuse pakkumine. Siingi on tegevust LEADERist toetatud. Oluline on see, et piirialadel säiliks nii elu kui kvaliteet ja poe olemasolu on väga oluline.

Reegi maja, Värska külastuskeskus, võttis meid vastu suurepärase ajaloopärandi eksponeerimisega. Ekspositsioon seob omavahel Petseri Põhjalaagri ning Värska kui kuurortpiirkonna temaatika.

Õppereisipäeva lõpetuseks külastasime Obinitsa muuseumi, kus saab tutvust teha UNESCOsse kantud iidse laulutraditsiooniga – seto leeloga. Populaarne Rõivile panemise programmi käigus said mõned meist hetkeks tunda ehtsa setona.

Öö veetmiseks seadsime end sisse Setomaa Turismitalosse. Turismitalu pakub majutust, kompleksi renti, saunasid, pulmade, seminaride, koolituste, pidude ja kontsertide pidamise võimalust.

Teist kogemusreisi päeva alustasime Nopri talupoe külastusega. Talupood asub Nopri meierei peal ja seal on müügil piimad, jogurtid, kohupiimakreemid, talujäätis, juustud ja kasemahlatooted. Samas pakutakse ka teiste väiketootjate talukraami – grilltooted, liha, kala, munad, moosid, taluleib, mahlad, käsitöö jne.

Õppereisi lõpetasime Andri-Peedo talus, Põhja-Euroopa moodsaimas kitsefarmis, kus tutvustasid talu tegemisi Kermo Rannamäe ja Linda Pajo. Kitsefarm on mõeldud kuni 500 loomale. Farmi juures on tipptasemel meierei ja ainulaadne heinakuivati. Saime näha kuidas kitsed elavad ja kuidas laudas töö toimub. Mil moel jõuab kitsepiim pudelisse ja valmib kitsepiimajuust. LEADER toetusega on sisustatud Andri-Peedo talu multifunktsionaalne külastusruum.

Oli silmaringi laiendav ning hariv kogemusreis Eestimaa kaguveerel. Kuidas muidu targaks saada ja kogemusi hankida, kui oma silmaga kohapeal kaemas ei käi.

„Tarkus tuleb tasapisi,

tuleb tasahilju,

tarkuselt ei tasu loota

kohe valmis vilju /..“

(Olivia Saar)