RAPLAMAA ON RIKKAM 4 ATESTEERITUD GIIDI VÕRRA

Käesoleva aasta maikuus alanud Kesk- Eesti giidide arenguprogramm sai teoks LEADER koostööprojekti “Keskpōrandale kokku” toel ning Raplamaa Arendus-ja ettevõtluskeskuse ning Raplamaa Partnerluskogu koostöös. Raplamaalt soovis end täiendada ning giidiametit omandada 9 inimest. Programmi käigus toimusid igakuised veebi- ja kontaktkoolitused  ning atesteerimise ringsõidud nii Rapla- kui Järvamaal.

Ühel kargel ja ilusal novembrikuu laupäeva hommikul kogunesid  Rapla Maarja-Magdaleena kiriku ette Kesk- Eesti giidide arenguprogrammis osalejad, et läbida atesteerimise eksam. Raplamaalt osales atesteerimisel neli programmi läbinut, kelle seas juba tegutsevad ja alles alustavad giidid. Eksami sooritamiseks valis iga giid endale pileti kuhu oli märgitud objekt mida tuli tutvustada. Seejärel oldigi valmis oma teadmise ja õpitut kuulajatele jagama. Kuulajateks olid tulnud koolitusprogrammis osalejad ja loomulikult hindamiskomisjon.

Atesteerimine algas Rapla Maarja-Magdaleena kiriku ja kirikuaia tutvustusega ning jätkus mööda Tallinna maanteed, kus bussiseltskond sai teada millised huvitavad ning erilised hooned Rapla linnas on. Eriti sügava mulje jättis Rapla KEKi haldushoone, praeguse nimega Okta Centrum, mis on tunnistatud ka kultuurimälestiseks.

Järgmiseks peatus- ja tutvustuspaigaks oli kunagine Valtu rüütlimõis. Mõisa peahoonet ei ole enam kahjuks alles ent hiilgusajal oli see mõis Eesti üks ilusamaid ja võimsamaid. Edasi siirdus bussiseltskond Kehtnasse, kus giidieksami sooritaja tutvustas Kehtna alevikku, sealhulgas Kehtna mõisa ja lossi. Osalejad said teada, et mõisa parki on istutanud tamme kõik Eesti Vabariigi presidendid.

Järgmine pärl Raplamaal, mida külastati, oli Kehtna Peetri kirik (endine Järvakandi Peetri kirik). Hubane ja huvitava ajalooga puukirik, kuhu suveperioodil võivad kõik Raplamaad avastades sisse astuda.

Viimane eksamineeritav viis meid Keava mägedesse, Keava linnamäele, kus oli muistse Harjumaa kõige lõunapoolsem Kalevipoja sängi tüüpi linnus. Linnust uuriti arheoloogiliselt aastatel 2001–2006. Väljakarvamiste käigus avastati linnamäe põhjanurgas maa-alune salakäik, mis viib linnusest välja. Salakäik oli ehitatud kividest kuid sillutatud kasetohuga.

Raplamaa on avastamist väärt ja koos asjatundliku giidiga on see kõik väga hariv ning huvitav.

Eksamipäeva lõpuks sai Raplamaa rikkamaks nelja atesteeritud giidi võrra. Uued, alustavad giidid on Anu Kaar ja Sirje Aiaots ning atestatsiooni uuendasid juba tegutsevad giidid Pille Vanker ning Kalju Idvand.