“Raplamaa Rabavad Maitsed” meie toidutootjate ja -pakkujate lood koos seni avaldamata retseptidega

“Raamat „Raplamaa rabavad maitsed“ sündis rõõmust ja rahuldusest, mida pakuvad täna meie kohalikud väiketootjad ja ettevõtted. Seda rõõmu soovimegi teiega, head lugejad, jagada. Meie piirkond on rikkalik metsade, põllumaade ja rabade poolest”. 

Nõnda algab Anne Kersna  eessõnaga Raplamaa Rabavate Maitsete kinkeraamat, millest leiab Raplamaa toidutootjate- ja pakkujate maitsvaid ning saladuslikke retsepte, huvitavaid lugusid ja paljuütlevaid fotosid.

Kinkeraamat valmis esinduskingitusena  Raplamaa Partnerluskogu ja RAEK koostööpartneritele ja  kõigile raamatus kajastatud ettevõtjatele. Kuna kinkeraamatu esmane trükk valmis LEADER koostööprojekti “Keskpõrandale kokku” vahenditega siis seda raamatut poelettidelt veel ei leia, kuid suure huvi korral koostöös RAEK ´iga oleme valmis tegema kordustrüki ning kõigile Raplamaa Rabavate Maitsete huvilistele selle kordumatu raamatu ostmise võimaluse looma.

Raamatu idee podises juba pikalt RAEK seinte vahel ning koostöös Raplamaa Partnerluskoguga  sai koostööprojektiks kokku kirjutatud, oli ainult veidi puudu kindlatest otsustest ja inimestest.

Käesoleva aasta kevadel andis hoogu veidi ka juurde Saaremaal välja antud ettevõtluseteemaline raamat “Meretargad saared”, mille teostus ja kontseptsioon oli sarnane meie ideega luua Raplamaa toidutootjaid -ja pakkujaid tutvustav raamat ning Raplamaa toitu tutvustav raamat. Nii saigi need kaks poolt kokku pandud ühesse raamatusse ja sündis imeline kulinaarne jalutuskäik läbi ajarännaku, tasakaalu, ausate maitsete, naudingute, võluväe, talutoodete ning loomulikult eelkõige inimeste.

Raamatust võib leida tuntud ettevõtjaid nagu Ööbiku Gastronoomiatalu, Minna Sahver, Mamma, Salutaguse pärmitehas, Jäämari, Tohi Distellery, HooviOTT ja veel paljud teised Raplamaa väiketootjad ning toidupakkujad. Lisaks magusatele ja soolastele naudingutele on leitav raamatust Märjamaa kandile omane kartulivorsti valmistamise retsept, kartulivorsti valmistamine Valgu ja Nurtu kandis on kantud ka Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse, mis rõhutab elavat kasutamist ja vaimse kultuuripärandi edasikandmist.

Kinkeraamatust leiab Raplamaa  kihelkondade vöökirjade mustreid, mis illustreerivad fotosid ning annavad raamatule erilise ja omase Raplamaa hõngu.

Raplamaa hoiab ühte ja igaühte! Täname kõiki, kes on kaasa aidanud raamatu valmimisele: Hageri Muuseum, Kristina Efert, Kalju Idvand, Kehtna Kutsehariduskeskus, Anne Kersna, Piia Kõverik, Andra Liibek, Liis Läll, Liivi Miil, Raplamaa ettevõtjad, Raplamaa rahvarõiva nõuandekoda, Meelis Remmel, Jaune Riim, Sillaotsa Talumuuseum, Seily SõgelRaid, Janeli Säärits, Rikka Toman, Anne Ummalas, Ants Uustalu,Anni Vahter, Eline Villig, Virve Õunapuu

Raamat valmis Raplamaa Partnerluskogu koostööprojekti „ Keskpõrandale kokku“ raames koostöös Raplamaa ettevõtjatega.

Projekti eestvedajad olid Andra Liibek Raplamaa Partnerluskogust, Jaune Riim Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskusest ning Õie Õll kirjastusest Akriibia. Kontseptsiooni ja kogu raamatu kujunemisele aitasid kaasa Ants Uustalu ja Anne Kersna.